فایز دشتستانی و تکمیل دیوان وحدت کرمانشاهی

۲۷ فروردین ۱۳۹۶

به همت آقای امیرحسین موسوی از اعضای تیم توسعهٔ می‌کده مجموعهٔ دوبیتی‌های فایز دشتستانی در گنجور (در این صفحه) و برنامه‌های جانبی در دسترس قرار گرفته است.

فایز دشتستانی
فایز دشتستانی

علاوه بر آن مجموعهٔ کاملتری از آثار وحدت کرمانشاهی از سوی آقای موسوی در اختیار گنجور قرار گرفته که در قالب دریافت مجموعه‌ها قابل افزوده شدن یا جایگزینی در گنجور رومیزی و ساغر است.

۴ نظر برای “فایز دشتستانی و تکمیل دیوان وحدت کرمانشاهی”

 1. عمیس گنجی منفرد گفته:

  با عرض سلام.
  فایز دشتی صحیح میباشد.فایز شاعر اهل دشتی میباشد و دشتستان شهرستانی جدا از شهرستان دشتی است.بعضی جاهها به اشتباه فایز را دشتستانی نامیده اند.لطفا تصحیح بفرمایید.با تشکر
  گنجی هستم از بوشهر

 2. مرتضی قدوسی گفته:

  باسلام.اینکه فایز اهل شهرستان دشتی است کاملا درست و صحیح است ولی اینکه به اشتباه مشهور به فایز دشتستانی است صحیح نیست بلکه شهرت ایشان به فایز دشتستانی به این دلیل است که در زمان حیات فایز دشتی بخشی از شهرستان دشتستان که بزرگترین منطقه در جنوب استان فارس بوده است و اشتهار فایز به فایز دشتستانی به این علت بوده و شهرت فایز دشتستانی کاملا صحیح است. واین موضوع را نباید با تعصبات قومی و منطقه ای دخالت داد.چرا تاریخ خدشه دار میشود. بطور مثال مولوی را همه ی ما شاعر ایرانی میدانیم حال انکه مولوی در بلخ افغانستان متولد و در قونیه ترکیه به خاک سپرده شده. اکنون افغانستان باید مدعی باشد که مولوی شاعر افغانیست.یا ترکیه باید مدعی باشد مولوی شاعر ترکی است.. …..

 3. حمیدرضا گفته:

  با سپاس از جناب آقای قدوسی!
  علی رغم این که یک بار نظر دوستانی که فایز را «فایز دشتستانی» نمی‌دانند و «دشتی» می‌خوانندش پذیرفته بودیم صحبت جنابعالی به نظر منطقی‌تر آمد. از این جهت به فایز دشتستانی برگردانده شد.

 4. مرتضی قدوسی گفته:

  با تشکر از امعان نظر و نگاه نافذ برادر عزیز حمید رضا. امیدوارم همه ما دوستداران ایران در مواجهه با تمامی موضوعات بویژه مسایل فرهنگی وتاریخی فارغ از تعصبات قومی ومنطقه ای کاملا علمی و منطقی برخورد کنیم.سپاس از کانال زیبا و مفیدی که راه اندازی کردید

نظرتان را بنویسید