شعرهای مشابه

17 اکتبر 2008

خوب! پروژه‌ی وزنیابی شعرها (علی رغم مسافرت چند روزه‌ی من) تا حدودی خوب پیش رفته است و علاوه بر اشعار حافظ، اکنون تمام اشعار سعدی و هزار و دویست تا از غزلیات شمس، گزیده‌ی غزلیات شهریار، قسمتی از غزلیات خواجو و مجموعه‌هایی از رباعیات، دوبیتیها و مثنویات بلند شاعران مختلف را پوشش می‌دهد.

علاوه بر آن، برنامه‌ای برای پیدا کردن حروف روی و قافیه‌ی اشعار آماده کردم و آن را روی اشعار برخی از شاعران نامبرده اعمال کردم. هر چند در قافیه‌یابی به شیوه‌ی خودکار موانعی همچون رسم‌الخطهای متفاوت، سلیقه‌های متفاوت تایپیستها در فاصله‌گذاری بین کلمات و حذف یا عدم حذف بعضی حروف (مثل الف «است» و …)، غلطهای املایی و استثنائات قافیه باعث می‌شوند نتوان به شکل دلخواه اشعار را قافیه‌یابی کرد ولی نتایج اولیه به نظر من چندان بد نیست، خصوصاً با توجه به این که قافیه‌یابی مجموعه‌ی بزرگی از شعرها در زمانی در حد چند دقیقه انجام می‌شود.

در هر صورت، با استفاده از ترکیب این دو ویژگی (وزن و قافیه) قابلیت جدیدی به گنجور اضافه شده که با کلیک بر روی پیوند «شعرهای مشابه» در کادر حاشیه‌ها در دسترس قرار می‌گیرد. کلیک بر روی این پیوند، شما را به صفحه‌ای می‌برد که در آن اشعاری که هم وزن و هم قافیه‌ی آن با شعر مورد نظر شما یکسان است فهرست شده‌اند.

به این ترتیب می‌شود شعرهایی را که شاعران در استقبال از شاعران قدیمی‌تر خود سروده‌اند با خرج یک کلیک پیدا کرد. ضمن آن که علاوه بر «جستجو»، «استفاده از فهرستهای الفبایی» و «استفاده از پیوندهای شعر بعدی و شعر قبلی»، راهکار جدید و هوشمندتری هم برای گنجورگردی در اختیار علاقمندان قرار می‌گیرد.

برای مشاهده‌ی نحوه‌ی عملکرد قابلیت «شعرهای مشابه» روی پیوند متناظر با این قابلیت در این نمونه اشعار کلیک کنید: غزل دل می‌رود ز دستم (حافظ)، علی ای همای رحمت (شهریار)، غزل مطلب طاعت و … (حافظ) و مانند آن.

شعرهای مشابه

دامنه‌ی این قابلیت محدود به شعرهایی است که وزن‌گذاری و قافیه‌یابی شده‌اند و این به این معناست که دامنه‌ی عملکرد آن به مرور وسیع‌تر خواهد شد.

۲ نظر برای “شعرهای مشابه”

 1. حسین گفته:

  سلام
  من فکر می‌کنم قبلاْ‌ یکی از دوستان من کاری مشابه کار شما را انجام داده است.
  این مطلب را ببینید
  http://prosody.mojiry.ir/
  یا این که با ایشان تماس بگیرید

 2. تازه‌های گنجور » بایگانی وبلاگ » دسترسی آسان‌تر به شعرهای هموزن گفته:

  […] پیوندِ شعرهای مشابه نیز به «شعرهای مشابه (وزن و قافیه)» تغییر داده شده تا […]

نظرتان را بنویسید (نکتهٔ مهم: اگر برای نوشتن حاشیه در مورد شعرها اینجا آمده‌اید اشتباه آمده‌اید و باید در خود سایت گنجور حاشیه بگذارید. نظرات بی‌ربط به این نوشته پاک می‌شوند.)