تارنمای سرود : بررسی وزن و آهنگ شعر

29 نوامبر 2017

دکتر نوید فاضل -محقق و پژوهشگر در زمینهٔ ادبیات و دستور زبان فارسی- طراح تارنمای سرود با امکان نمایش وزن و آهنگ شعر هستند. برای آشنایی بیشتر با ایشان این مصاحبه را بخوانید.

دکتر نوید فاضل

نحوهٔ استفاده از پایگاه اینترنتی سرود را به بیان و از زبان خود ایشان مرور می‌کنیم (برای مشاهدهٔ واضح‌تر تصاویر روی آنها کلیک کنید):

تارنمایِ «سرود» ابزاری است اینترنتی برایِ بررسیِ وزن و آهنگِ شعر، به نشانیِ «http://www.sorud.info». این تارنما تا کنون ۷۱ وزن (آهنگِ) شعر می‌شناسد، که در آهنگ‌پردازی می‌توانند ۵۲۱۲ ساختارِ گوناگون به خود بگیرند.

برایِ آغازِ بررسی، متنِ شعر را در تارنما وارد بفرمایید. این متن را می‌شود برایِ نمونه از تارنمایِ گنجور کپی کرده باشید. سپس دگمه‌یِ «بررسی» را فشار دهید:

تارنمای سرود: بررسی وزن و آهنگ شعر

تارنمای سرود: بررسی وزن و آهنگ شعر

تارنمایِ سرود پس از بررسیِ مصراع‌هایِ سروده شما را از ساختارِ آهنگِ سروده آگاه می‌سازد، و نیز نمونه‌یِ آشنایی از این آهنگ به دست می‌دهد. همچنین نشان می‌دهد که کدام‌یک از مصراع‌ها از ساختارِ برازنده‌یِ این آهنگ برخوردار هستند:

تارنمای سرود: بررسی وزن و آهنگ شعر

هجاهایِ متنِ بررسیِ شده‌یِ سروده با رنگ‌هایِ گوناگون (برایِ هجاهایِ کوتاه، هجاهایِ بلند و هجاهایی که بر رویِ دو هجا از وزنِ شعر گسترده شده اند) نگاشته شده اند. از آن گذشته، مرزِ پاره‌ها و گام‌ها (رکن‌هایِ) سروده با رنگِ سرمه‌ای نشان‌گذاری شده اند:

تارنمای سرود: بررسی وزن و آهنگ شعر

همچنین اگر هجایی دچارِ دگرگونیِ قانون‌مندِ آوایی شده باشد، با کلیک رویِ شماره‌(ها)یِ جلویِ هجا می‌توان به آن دستورها در بخشِ پایینیِ تارنما دست یافت:

تارنمای سرود: بررسی وزن و آهنگ شعر

راهِ دیگر دست یافتن به این دستورها و نیز داده‌هایی در باره‌یِ هجا آن است که اشاره‌گرِ موشِ رایانه را به رویِ آن هجا ببرید و اندکی درنگ کنید:

تارنمای سرود: بررسی وزن و آهنگ شعر

اگر مصراع‌هایی از سروده ساختارِ برازنده‌یِ آهنگِ دیگر مصراع‌ها را نداشته باشند (یا دارایِ آهنگی دیگر باشند)، تارنمایِ سرود این ناهمخوانی را به شما گوش‌زد می‌نماید:

تارنمای سرود: بررسی وزن و آهنگ شعر

۱۲ نظر برای “تارنمای سرود : بررسی وزن و آهنگ شعر”

 1. مهدوی گفته:

  سلام

  دست مریزاد عزیزان

  خدمات شما در سایت ارشمند گنجور و در هر گوشه از دنیای مجازی به زبان شیرین و ریشه دار فارسی قابل تقدیر است.
  اجر شما با ایزد منان

  پیشنهاد حقیر : اگر برایتان امکان دارد دسترسی به این اقدامات ارزشمند را در فضای مجازی محدود نکنید تا همه دسترسی داشته باشند.
  پایدار و سربلند باشید
  مهدوی

 2. شهناز گفته:

  دکتر سپاس بسیار یاری دهنده است

 3. علی گفته:

  سلام و درود فراوان ، متاسفانه چندی است که این تارنمای ارزشمند در دسترس نمیباشد . خواهشمندم اقدامات لازم را برای استفاده دوباره عموم از این ابزار کاربردی فراهم سازید . با سپاس فراوان.

 4. حمیدرضا گفته:

  @علی:
  در این زمینه از دکتر فاضل گرامی پیگیری به عمل آمده، گویا سرور سرود دچار مشکل سخت‌افزاری شده و انشاءالله بعد از رفع مشکل در دسترس قرار می‌گیرد.
  تا آن زمان احتمالا دو وبسایت وزن‌یاب:
  http://nosokhan.com/VaznYab
  و عروض:
  https://www.arooz.net
  می‌توانند مشکل گشا باشند.

 5. محمد گفته:

  سلام و عرض ادب خدمت استاد بزگوار
  ببخشید مدتی هست که تار نما خطای ۵۰۳ رو نشون میده،
  اگه میشه لطف کنید و این مشکل رو حل کنید،
  سپاس فروان از زحمات شما

 6. حمیدرضا گفته:

  با سپاس، از دکتر فاضل گرامی پیگیری به عمل آمد و مشکل از روز گذشته حل شده است.

 7. فرهنگ گفته:

  درود فراوان ، متاسفانه چند روز است که تارنمای ارزشمندتان در دسترس نیست . خواهشمندم لطف فرمایید و آن را دوباره فعال فرمایید . با سپاس پیشاپیش.

 8. حمیدرضا گفته:

  با سپاس، به دکتر فاضل انتقال داده شد و اکنون مشکل به همت ایشان حل شده است.

 9. فرهنگ گفته:

  متاسفانه مجدداً تارنمای ارزشمندتان در دسترس نیست . با احترام و درود و سپاس پیشاپیش.

 10. حمیدرضا گفته:

  الان بررسی کردم، سرود در دسترس است. لطفاً مجدداً بررسی فرمایید.

 11. فرهنگ گفته:

  با درود فراوان ، متاسفانه باز هم چند روزی است که تارنمای ارزشمندتان در دسترس نیست . خواهشمندم لطف بفرمایید و آن را دوباره فعال فرمایید ویا اگر فعال است ، مرا در چگونگی دسترسی بدان راهنمایی کنید. با سپاس پیشاپیش.

 12. فرهنگ گفته:

  با درود بسیار.متاسفانه پاسخی دریافت نکردم.

نظرتان را بنویسید (نکتهٔ مهم: اگر برای نوشتن حاشیه در مورد شعرها اینجا آمده‌اید اشتباه آمده‌اید و باید در خود سایت گنجور حاشیه بگذارید. نظرات بی‌ربط به این نوشته پاک می‌شوند.)